INFO TĀLRUNIS

28 376 584

(skolas lietvede)

Dzeja – tālā un tuvā. Kādam tik vajadzīga un mīļa, kādam pavisam neaizsniedzama. Kādu vakaros iepriecinās mazas plauktā noliktas grāmatiņas dzejas rindas, kāds labāk rokās ņems aizraujošu kriminālromānu vai lasīs intriģējošu mīlas stāstu.

Dzejas dienu aizsākumi meklējami 1965. gadā, kad par godu Raiņa simtgadei Latvijā izveidojās tradīcija – katru gadu septembrī svinēt Dzejas dienas. Kāpēc tieši septembrī? Atbilde pavisam vienkārša – Raiņa dzimšanas diena ir 11. septembris.

Arī šogad Dzejas dienu pasākumi pieskandina skolas, pilsētas, parkus.

Mūsu skolā mācību stundās skolotāji ar skolēniem arī runāja par dzeju. Sākumskolā skolotājas Elitas 3.a klases skolēni iemācījās vienu Raiņa dzejoli (“Puķu lodziņš” vai “Zirņa bērni), skaitīja to, izteica savu viedokli, kā arī skatījās multfilmas, kuras veidotas pēc Raiņa bērnu dzejas motīviem.

5. klašu skolēniem skolotāja Rita pastāstīja par to, kāpēc notiek Dzejas dienas, pajautāja, vai skolēni zina vietas, kas ir saistītas ar Raini. Stundā skolotāja lasīja Raiņa dzejoļus. Skolēni iztēlojās, ko viņi zīmētu pēc dzirdētā.

Savukārt 7.a klasē skolotājas Ilga un Vineta noorganizēja pasākumu, kurā skolēni uzstājās ar sagatavotu dzejoli, pievēršot uzmanību intonācijai, izrunai, mīmikai, žestiem. Skolēni radoši mēģināja atklāt dzejoļa saturu un galveno domu – gan dzejoli  inscenējot kā nelielu teātra ainiņu, gan atbilstoši saģērbjoties. Paši skolēni atzina, ka šādas stundas ir interesantas un pat iedvesmojošas.

Arī 6. klasēs notika Dzejas dienu pasākums, kas bija veltīts Rainim. Skolotāja Vineta iepazīstināja skolēnus ar Raiņa dzejoļiem, kas rakstīti bērniem. Pasākuma laikā skolēni izteiksmīgi lasīja izvēlēto dzejoli, zīmēja un stāstīja par dzejas tēliem, varoņiem un notikumiem. Iedziļinoties dzejoļu saturā, skolēni secināja, ka Raiņa bērnu dzejoļi ir ļoti jautri, mazliet bezbēdīgi un arī pamācoši.

Skolotāja Irēna 9.a un 9.b klases skolēnus aicināja sameklēt dzejoli, kurš lika aizdomāties, aizkustināja, iedvesmoja viņus tieši šajā rudenī. Tas bija jānoformē uz A4 formāta lapas, un sava refleksija jāprezentē klasesbiedriem.

Vidusskolēni uzzināja, kā aizsākās latviešu dzejnieku Raiņa un Aspazijas (īst. v. Jāņa un Elzas) mīlas stāsts. Stundas gaitā skolēni iepazina arī latviešu mūziķa un dzejnieka Mārtiņa Freimaņa dzejas pasauli. Dzejoļos skolēni, eksperimentējot ar valodu, aizkrāsoja vārdus un mēģināja radīt savus dzejoļus. Bija patīkami vērot, ka stunda ieinteresēja visus skolēnus.

Lūk, arī mūsu skolā stundās skanēja dzeja.

Lai atbrīvotu savu galvu no ikdienas burzmas, ir vērts kādreiz rokās paņemt dzejas grāmatu. Saka, ka dzeja ārstē.
 
“Nekas uz šīs zemes nav vienāds –
ne upe, ne jūra, ne krasts.
Katram mirklim, stundai
un dienai piemīt kas savs un neparasts.
Katrs smilšu graudiņš, katrs gliemežvāks,
vētru un viļņu glaudīts, mirdz savādāks.
Katrs cilvēks pasaulē plašā
ir tik dažāds, kā cits neviens.” (A. Krūklis.)

Paldies visiem latviešu valodas skolotājiem par dzejiskas noskaņas radīšanu skolā!

Informāciju apkopoja latviešu valodas skolotāja S.Lukaševiča