Ir sācies skaistais Ziemassvētku gaidīšanas laiks, noslēpumu laiks, kas liek notrīsēt lielām un mazām sirsniņām. Un kurš gan spētu iedomāties Ziemassvētkus bez piparkūkām , it sevišķi no pagatavotas piparkūku mīklas? Piparkūkas ir Ziemassvētku neatņemama sastāvdaļa.

 

Danco, danco, kas uz lielā šķīvja danco?
Piparkūkas, piparkūkas danco, danco!

Smaržo, smaržo, kas pa visu māju smaržo?
Piparkūku smaržas danco, danco!
Danco, danco, kas uz manas mēles danco?
Piparkūku gardumiņš danco, danco!

Piparkūku gardumiņš danco, danco,
Piparkūku gardumiņš danco, danco.
Ai, kā danco, danco, danco,
Ka tik mēli līdzi neaizdanco!

Uldis Auseklis

 

Tagad grūti iedomāties, ka pirms 5000 gadiem cepumi biji tik īpaši un tik dārgi, ka bija pa kabatai tikai ļoti bagātiem cilvēkiem. Piparkūku dzimtene ir Tuvie Austrumi. Ļaudis ticēja, ka piparotajiem medus raušiem piemīt īpašs spēks un tos izmantojuši, lai atvairītu tumšos spēkus. Tālāk piparkūku ceļš veda uz Viduslaiku Eiropu. Mūki piparkūkas gatavoja eņģeļu un svēto formās, un šīs piparkūku formas ir populāras līdz pat mūsdienām.

Gadsimtiem ilgi pipari bija dārgas garšvielas. Bagātnieki viesus cienāja ar piparotiem cepumiem un dzērieniem. Anglijas karaliene Elizabete I savā valdīšanas laikā lūdza, lai uz svētkiem tiktu izgatavoti piparkūku cilvēciņi par godu viņas viesiem. Tā radās piparkūku vīriņš. Savukārt piparkūku mājiņa radās no brāļu Grimmu pasakas «Ansītis un Grietiņa». Piparkūku mājiņu pagatavošanas tradīcijas mūsdienās attīstās Amerikā.

Piparkūku sastāvā neatsverama nozīme ir garšvielām. Piparkūkām izmanto kanēli, muskatriekstu, krustnagliņas, ingveru, kardamonu, koriandru, melnos piparus, smaržīgos piparus un pūdercukuru.

2020. gada 1. decembrī attālināti Zoomā platformā tika novadīta aizraujoša meistarklase vecāku klubiņā “Piparkūkas danco.” Veiksmīgi sadarbojās direktores vietniece Irina Ņevedomska, mājturības skolotāja Oksana Barkovska, skolotāja logopēde Olga Viktorovska, sākumskolas izglītojamie un viņu vecāki. Nodarbības mērķis bija kopā ar bērniem izgatavot no sāls mīklas rotājumus skolas Ziemassvētku eglītei, ka arī paplašināt zināšanas par piparkūku vēsturi, attīstīt bērnu sīko pirkstu motoriku, radošas spējas un komunikācijas prasmes. Praktikuma laikā arī paplašina bērnu zināšanas par latviešu rakstu zīmēm. Bērni izrotāja savas pašizgatavotās piparkūkas ar veselības, labklājības un aizsardzības zīmēm.

Mīļš paldies visiem, kas piedalījās burvīgo piparkūku veidošanā! Īpaša pateicība 1.a skolēnam Maksimam Zimovam , 1.b skolēniem Sofijai Šestakai un Vladimiram Pavlovskim, 2.b klases skolēnam Platonam Kurganskim , 3.c klases skolniecei Annai Breļei un, protams , šos bērnu vecākiem.

Skolas Eglīte priecājas par bērnu pašizgatavotām unikālām piparkūkām un priecē katru cilvēku, kurš dzīvo mūsu draudzīgajā Daugavpils 13. vidusskolas saimē!

Informāciju sagatavoja skolotāja logopēde Olga Viktorovska